Jakie obuwie robocze można kupić do pracy?


Jak dodatkowo utrudnić sobie pracę w szczególnie trudnych warunkach? Poprzez korzystanie z nieodpowiedniego, źle dobranego obuwia. Przełoży się to na bardziej skomplikowaną realizację nawet najprostszych czynności. Co więcej, często prowadzi to także do wielu groźnych sytuacji i narażania własnego zdrowia, a nawet życia.

I choć powyższy opis wydaje się mocno dramatyczny, nie można odmówić mu prawdziwości. Obuwie robocze to nie kwestia mody czy też niepotrzebnych regulacji, które ograniczają działalność firmy. Stosowane są po to, aby zapewnić pracownikom komfortową i w pełni bezpieczną pracę. Bez względu na zadania, jakimi się zajmują.

Rodzaje butów roboczych – co wybrać?

Żeby wszystkie te kryteria zostały spełnione, należy oczywiście zwrócić szczególną uwagę na dobór obuwia. Decydujący wpływ mają panujące warunki atmosferyczne, jak również specyfika miejsca, w którym paca jest wykonywana. Biorąc to pod uwagę, trzeba wskazać podstawowy podział butów roboczych, w którym znajdą się takie produkty jak:

  • półbuty – wyróżniają się niewielką wagą, dzięki czemu zapewniają pełną swobodę ruchów. Pod tym względem są uniwersalne. Cholewka takich butów nie zakrywa kostki, dlatego najlepiej sprawdzają się na równym terenie,
  • trzewiki – zdecydowanie wyższe, gwarantują świetną stabilizację stawu skokowego. Przekłada się to na pełną ochronę nawet w najtrudniejszych warunkach i podczas intensywnych prac. Ze względu na sposób wykonania, warto korzystać z nich w zimie, jak również podczas przeprowadzania czynności związanych z dużym poziomem zabrudzeń,
  • sandały – specyficzne obuwie robocze, które nie zapewnia nadmiernej ochrony, jednak jest bardzo często użytkowane latem, gdy temperatury są bardzo wysokie. Nic nie stoi ponadto na przeszkodzie ku temu, aby nosić je wewnątrz pomieszczeń.

Powyższe przykłady oczywiście nie wyczerpują tematu. Ogromne znaczenie ma też podział obuwia roboczego na modele wiosenno-letnie oraz jesienno-zimowe. Do tego dochodzą kwestie związane ze sposobem wykonania butów, a także zastosowanymi materiałami.

Jak dobierać obuwie robocze? Na co zwrócić uwagę?

Parametry techniczne omawianych produktów mają równie duże znaczenie, co ich typ. Nawet w obrębie jednej kategorii dostępne produkty mogą różnić się w sposób znaczący. To zaś sprawia, że przed dokonaniem zakupu należy przyjrzeć się im bliżej.

  • Zimowe obuwie robocze musi wyróżniać się cholewką wykonaną z mocnych materiałów, które zapewnią optymalną kumulację ciepła. Oczywiście nie można zapominać o odpowiedniej cyrkulacji powietrza i odprowadzaniu wilgoci. W przeciwnym wypadku stopy będą się przegrzewać, co z kolei może prowadzić do powstania bolesnych otarć.
  • Buty przystosowane do prac w trudnych warunkach bardzo często wyróżniają się elementami dodatkowymi, takimi jak antyprzebiciowa podeszwa czy też stalowe noski. Do tego dojść może również dodatkowa ochrona przed wilgocią czy groźnymi substancjami.
  • Na terenach śliskich niestabilnych dobrze jest stosować obuwie antypoślizgowe. Najlepiej dokładnie przetestowane pod tym kątem.
  • Obuwie robocze koniecznie musi zostać dobrane pod względem rozmiaru. Buty zbyt ciasne powodują dyskomfort i prowadzą do odgnieceń, natomiast zbyt duże znacznie utrudniają manewrowanie. Zwiększają przy tym ryzyko kontuzji.

Niezależnie od specyfiki wykonywanych prac, a także panujących warunków, ostateczna decyzja o zakupie konkretnych produktów musi uwzględniać ich przeznaczenie oraz sposób wykonania. Pozwoli to uniknąć kosztownych, a czasem też bolesnych, pomyłek.