Komu potrzebne są buty BHP?


Praca w trudnych warunkach (zwłaszcza tych niebezpiecznych) nie jest możliwa bez właściwego sprzętu. Nie ma tu miejsca na żadne rozwiązania pośrednie czy też szukanie na siłę oszczędności. Tyczy się to chociażby specjalnego obuwia BHP, z którego korzysta mnóstwo pracowników z różnych branż.

Obuwie robocze – jakie wybrać?

Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że produkty tego typu występują w różnych wersjach i konfiguracjach. Buty BHP klasyfikowane są na przykład na podstawie materiałów, z których powstały. Zgodnie z normą EN ISO 20345, wymienia się:

  • obuwie klasy I – wykonane najczęściej ze skóry, choć mogą być to również tworzywa sztuczne,
  • obuwie klasy II – powstaje wyłącznie z gumy bądź też polimeru.

Pod uwagę należy wziąć także inne wymagania, jakie powinno spełniać buty BHP. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy zwracają uwagę szczególnie na odporność na uszkodzenia (w tym przecięcie), skrajne temperatury oraz uderzenia, które mogą uszkodzić stopę. Na szczęście oferta rynkowa jest tak szeroka, że w łatwy sposób można znaleźć produkty odpowiednio dostosowane do konkretnego stanowiska, jak również panujących warunków. Będą to między innymi trzewiki, półbuty i specjalne sandały robocze.

Kto powinien kupić buty BHP?

Za zakup oraz dostarczenie właściwego obuwia roboczego odpowiada pracodawca. Jego obowiązkiem będzie więc zakup takich produktów, które zapewnią nie tylko komfortową, ale też w pełni bezpieczną pracę na wybranym stanowisku. Warto podkreślić, że buty BHP są wykorzystywane bardzo często. Przez kogo dokładnie? Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

  • Pracownicy na placach budowy – praca w tym miejscu często wiąże się z ryzykiem uszkodzenia stóp przez ostre przedmioty. Do tego dochodzą ciężkie maszyny oraz wysoki poziom zanieczyszczeń. Potrzebne okażą się więc wysokiej jakości półbuty, które zagwarantują ochronę przed tego typu czynnikami.
  • Służby porządkowe – niezależnie od zakresu realizowanych czynności, wytrzymałe i wygodne obuwie robocze jest niezbędne. Zwłaszcza podczas przeprowadzania rozbiórek, wyburzeń czy też usuwania groźnych materiałów.
  • Policjanci, strażacy, żołnierze, ratownicy medyczni – w tym przypadku „praca w terenie” może przybrać różne formy. Często realizowana jest w trudnych warunkach pogodowych, dlatego właściwy sprzęt wydaje się kluczowy.
  • Pracownicy hali produkcyjnej – mają oni kontakt z bardzo ciężkimi przedmiotami, a niekiedy także z ostrymi elementami i groźnymi substancjami. Z tego powodu buty BHP kierowane do tej grupy zawodowej zazwyczaj wyróżnia się grubą podeszwą i wzmocnioną cholewką.
  • Elektrycy – korzystają oni z tak zwanych butów ESD, które chronią przed wpływem wyładować elektrostatycznych. Wszędzie, gdzie zachodzi takie zagrożenie, potrzebny będzie specjalistyczny sprzęt, znacząco różniący się od tego „podstawowego”. Tyczy się to również obuwia. Ich właściwy dobór jest bardzo ważny. Ewentualne błędy lub zaniechania mogą mieć poważne konsekwencje.

Oczywiście powyższa lista nie wyczerpuje tematu. Buty BHP stosowane są także w przemyśle rolniczym, farmaceutycznym, chemicznym, samochodowym, biotechnologicznym i w wielu innych. Za każdym razem ważne jest, aby zakupione obuwie spełniało wymagania typowe dla konkretnej dziedziny.

Najbezpieczniejszym wyborem okażą się modele dostarczane przez firmy cenione na rynku, cieszące się wieloma pozytywnymi opiniami zadowolonych klientów. Dają one bowiem gwarancję wysokiego poziomu ochrony, jak również pełnego komfortu wykonywanych prac – bez względu na ich specyfikę.