Obuwie robocze w lecie – czy zdrowe dla stóp?


Istnieje wiele zawodów, w przypadku których środowisko pracy wymusza na pracownikach noszenie obuwia roboczego także latem. To zgodne z normami i pozwala zapewnić odpowiedni stopień bezpieczeństwa. Czy jednak jest zdrowe dla stóp? Czy warto nosić buty robocze latem? Jakie modele wybrać?

Buty robocze latem – czy ich noszenie jest zdrowe dla stóp?

Obuwie robocze to zróżnicowana kategoria. Na rynku znaleźć można różne modele, dopasowane nie tylko specyfiki danego zawodu, ale również pory roku. Gdy dni stają się coraz cieplejsze, wielu pracowników decyduje się na zamianę standardowych wariantów na buty robocze letnie. Czy to dobry pomysł? Czy ich noszenie jest zdrowe dla stóp?

Tak naprawdę wszystko zależy od obuwia i sposobu, w jakie zostało skonstruowane. Modele na lato, nie tylko powinny zapewniać stopie bezpieczeństwo i chronić ją przed uszkodzeniami oraz czynnikami zewnętrznymi, ale również gwarantować optymalną cyrkulację powietrza. W przeciwnym razie kończyna będzie się w niej łatwo pocić, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie stopy.

Brak właściwej cyrkulacji powietrza w obuwiu letnim może sprzyjać nie tylko powstawaniu bolesnych odparzeń, ale i grzybicy stóp. Dlatego przy wyborze butów warto zwrócić uwagę na ten aspekt. Ważna jest też ich konstrukcja. Jakie modele poleca się w okresie upałów?

Buty robocze na lato – polecane modele

Rynek obuwia roboczego na lato jest zróżnicowany. Wybierać można z różnych modeli. Wśród polecanych wariantów wymienia się m.in.:

  • sandały robocze – to lekkie i wygodne buty robocze letnie, które pozwalają cieszyć się wysokim komfortem użytkowania latem. Ich konstrukcja zapewnia optymalną cyrkulację powietrza, dzięki czemu sprawdzają się nawet w upalne dni. Niestety nie w każdym zawodzie zdadzą egzamin. Zapewniają bowiem ograniczoną ochronę przed uszkodzeniami i nie zabezpieczają przed wieloma czynnikami zewnętrznymi, takimi jak woda, prąd czy też promieniowanie UV,
  • letnie półbuty robocze – w odróżnieniu od sandałów są zabudowane. Ściśle przylegają do stopy i dobrze ją chronią przed uszkodzeniami oraz oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Można je więc wykorzystywać w ogrodnictwie, budownictwie czy też spawalnictwie. Jednocześnie są skonstruowane w taki sposób, aby zapewniać optymalną cyrkulację powietrza, nawet pomimo wysokiej temperatury i podczas wzmożonego wysiłku. To zasługa m.in. specjalnych materiałów, które pozwalają stopie oddychać,
  • letnie trzewiki robocze – podobnie jak półbuty robocze są zabudowane, z tą różnicą, że często sięgają powyżej kostek. Dobrze więc stabilizują stopę i zabezpieczają ją przed uszkodzeniami i wpływem czynników zewnętrznych. W odróżnieniu od wariantów zimowych modele letnie są pozbawione ocieplenia. Wykonuje się je z materiałów, które zapewniają optymalną cyrkulację powietrza, dzięki czemu stopy nie pocą się i zachowują świeżość pomimo wysokiej temperatury czy też wzmożonego wysiłku.

Sprawdzają się w tych zawodach, gdzie kończyny muszą być dobrze chronione, i zapewniają wysoki komfort użytkowania niezależnie od warunków pogodowych. Letnia aura może bowiem zaskoczyć deszczem.

Wbrew pozorom letnie buty robocze są zdrowe dla stóp. Warunek jest jeden – muszą być wykonane z oddychających materiałów, które zapewniają optymalną cyrkulację powietrza. Ochroni to kończyny przed przegrzaniem i zapobiegnie odparzeniom. Zagwarantuje też wysoki komfort użytkowania i bezpieczeństwo stóp, niezależnie od specyfiki zawodu i wykonywanych w jego ramach obowiązków.