Odzież BHP na zimę – jak być właściwie ubranym?


Praca w trudnych warunkach pogodowych bez właściwego wyposażenia może okazać się niebezpieczna. Wpłynie również na skuteczność realizacji poszczególnych zadań, co oczywiście negatywnie odbije się na możliwościach przedsiębiorstwa. Wszystko to sprawia, że wśród wykorzystywanych produktów nie może zabraknąć odpowiedniej odzieży BHP.


Jest ona ważna zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy to pracownicy muszą zmagać się z wieloma czynnikami utrudniającymi pracę na zewnątrz. Mowa tu głównie o:

  • opadach śniegu,
  • niskiej temperaturze,
  • przenikliwym wietrze.

Do tego dojść może niestabilna i śliska powierzchnia, po której muszą się poruszać. Bez właściwego przygotowania takie warunki zwiększają zagrożenie wystąpienia groźnych wypadków. Odzież BHP powinna więc spełnić szereg istotnych kryteriów.

Jakie ubrania robocze na zimę wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Żeby zająć się tym tematem w sposób kompleksowym, warto wymienić najważniejsze części garderoby, o których nie powinni zapominać pracownicy realizujący swoje zadania w trudnych, zimowych warunkach pogodowych.

  • Kurtki – wydają się niezbędne w przypadku szczególnie niskich temperatur i silnym wietrze. Powinny zapewniać jednocześnie dobrą kumulację ciepła, z zachowaniem skutecznej wentylacji. Wszystko po to, aby skóra nie ulegała przegrzaniu. Do tego musi dojść konstrukcja wytrzymała pod względem mechanicznym, gwarantująca pełną swobodę ruchów. Pracownicze kurtki zimowe często są wyposażane również w wiele kieszeni i odblasków.
  • Polary i bluzy – kurtki czasem okazują się niewystarczające (szczególnie przy temperaturach poniżej zera), dlatego dobrze jest zwrócić uwagę na warstwy znajdujące się po nimi. Odzież BHP zawiera więc wygodne, ciepłe bluzy oraz polary, które w każdej chwili można ściągnąć. Zwłaszcza te na zamek bądź guziki.
  • Obuwie robocze – jego dobór stwarza sporo trudności, zwłaszcza wtedy, gdy warunki atmosferyczne zmieniają się bardzo dynamicznie. Zimą zdecydowanie najlepiej sprawdzą się trzewiki, ponieważ sięgają ponad kostkę. Bardzo dobrze stabilizują chód, zapewniają ponadto skuteczną ochronę przed chłodem. Jeśli jednak temperatury nie są specjalnie niskie, rozważyć można również półbuty.
  • Spodnie na zimę – warto dobierać je zarówno do obuwia, jak i kurtki. Pozwoli to uzyskać pełną ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W ich przypadku tak samo ważny będzie rodzaj użytego materiału. Konieczne wydaje się połączenie skutecznej ochrony przed zimnem z pełną swobodę noszenia, a także odpowiednim systemem wentylacji.
  • Rękawice robocze i akcesoria – odzież BHP byłaby niekompletna bez wysokiej jakości rękawic. Najlepiej takich, które nie tylko chronią przed wpływem niskich temperatur, ale też gwarantują właściwą przyczepność i stabilność. Dzięki temu czynności wykonywane na zewnątrz staną się znacznie wygodniejsze. Do tego wszystkiego dodać można różnego rodzaju dodatkowe akcesoria, takie jak chociażby bielizna termoaktywna, która świetnie reguluje ciepłotę ciała, jak również czapki bądź hełmy.

Jakie funkcje spełnia odzież BHP na zimę?

Odzież BHP na zimę spełnia wiele funkcji. Chroni pracowników przed wychłodzeniem, a także negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Zapewnia odpowiednią stabilność na nierównej, śliskiej powierzchni i wpływa na swobodę ruchów oraz wygodę wykonywania wszelkich zadań. Z tego właśnie powodu jej kompletowaniu powinna towarzyszyć dokładna analiza wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań. Bez względu na ich ostateczne przeznaczenie czy też częstotliwość użycia.