Praca na dworze zimą – jak się odpowiednio ubrać?


Jednym
z punktów przepisów BHP obowiązujących w danym zakładzie pracy, jest noszenie odzieży roboczej lub stroju stosownego do zakresu obowiązków pracownika. Taką odzież powinien zapewnić pracodawca, a jeżeli jest to z jakichś powodów niewykonalne, powinien wypłacić ekwiwalent za używanie prywatnej odzieży do celów służbowych. Ta forma zastępcza nie obowiązuje pracowników fizycznych, zatrudnionych w halach fabrycznych, na budowach czy w magazynach.

Odzież robocza

Noszenie odzieży roboczej ma na celu ochronę własnej garderoby – w pracach przy budowie obiektów, przy naprawie pojazdów, czyszczeniu kanalizacji czy pracach porządkowych, łatwo jest wybrudzić lub zniszczyć ubranie, dlatego przestrzeganie zalecenia dotyczącego zakładania ubrań roboczych jest obowiązkiem każdego pracownika.

Odpowiednie materiały na odzież roboczą

Odzież robocza powinna być uszyta z materiałów, których faktura, grubość oraz kolor są dopasowane do pory roku, a także rodzaju wykonywanej pracy – latem i ciepłą wiosną, ubrania powinny być przewiewne, lekkie oraz z naturalnych włókien, natomiast chłodną jesienią i zimą muszą mieć odpowiednie ocieplenia. Rodzaj odzieży zależy od miejsca wykonywania robót – w pomieszczeniach może być lżejsza, bez szczególnych ociepleń, natomiast zakładana do prac wykonywanych zimą na wolnym powietrzu, powinna być ocieplona, wygodna oraz dobrze chroniąca ciało przed wiatrem, mrozem i opadami.

Praktyczna odzież zimowa

Do odzieży zimowej zaliczymy:

  • długie spodnie, ocieplone,
  • koszule flanelowe z długim rękawem,
  • bieliznę termiczną lub termoaktywną,
  • zimowe buty robocze,
  • ocieploną kurtkę roboczą,
  • rękawice,
  • czapkę,
  • a także inne elementy garderoby, uszyte z grubszych materiałów.

Spodnie robocze zimowe

Jednym z elementów ubioru roboczego są spodnie. Ta część garderoby zakładana jest w każdej porze roku, z tym że w okresie zimowym, spodnie powinny być ocieplone oraz zabezpieczone dodatkowymi wzmocnieniami w miejscach szczególnie narażonych na rozdarcie.

Można tu wyróżnić spodnie typu ogrodniczki posiadające szerokie szelki, zaopatrzone często w dodatkową kieszeń. Tego typu spodnie są bardzo wygodne, a szelki uniemożliwiają ich niekontrolowane zsuwanie się. Występują przeważnie w kolorze granatowym lub ciemnoszarym, z różnobarwnymi wstawkami i naszywkami. Są uszyte z różnego rodzaju grubych tkanin, zapewniając ciepło i wygodę podczas noszenia.

Bojówki w wersji roboczej

Inny krój spodni, to spodnie o kroju „bojówek”, które charakteryzują się dużym komfortem noszenia, a także uniwersalnością (ich fason pozwala na noszenie ich zarówno w pracy, jak i na co dzień). W pasie spodni umieszczono regulację szerokości – jest to elastyczna taśma oraz szlufki. Spodnie mają kilka kieszeni, część z nich jest zapinana na napy lub rzepy. Uszyte są w wersji jednobarwnej lub dwukolorowej.

Spodnie do „zadań specjalnych”

Modele spodni do „zadań specjalnych”, czyli używanych w pracach prowadzonych głównie na klęczkach, między innymi przy układaniu kostki brukowej, montowaniu płyt kamiennych na podłogach i płytek ceramicznych na ścianach, w pracach ogrodniczych czy przy układaniu krawężników, mają kilka głębokich, przydatnych kieszeni, z których jedna lub dwie zapinane są na rzepy. Spodnie te, w miejscach narażonych na zwiększony nacisk i możliwość rozdarcia materiału, mają naszytą dodatkową tkaninę, której zadaniem jest wzmocnienie tych punktów.

Prezentowane spodnie robocze są bardzo starannie wykonane, co powoduje wygodę ich noszenia. Warto podkreślić, że spodnie robocze można zakupić w pełnej rozmiarówce.