Jakie są elementy odzieży BHP?


Praca w warunkach szkodliwych, niebezpiecznych i stwarzających zagrożenie trwałego uszczerbku na zdrowiu wymusza na pracownikach nie tylko szczególną ostrożność, ale i obowiązek noszenia odzieży BHP. Z jakich elementów powinien składać się strój BHP, aby odpowiednio chronił przed niebezpieczeństwami?

Odzież BHP – najważniejsze elementy stroju pracownika

Podstawowym zadaniem dzieży BHP jest ochrona pracownika przed urazami wynikającymi z pracy w niebezpiecznych i trudnych warunkach. Odpowiednio dobrany strój nie tylko zabezpieczy ciało przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, ale również zapewni swobodę ruchów. Dzięki temu pracownik będzie mógł bez przeszkód wykonywać swoje obowiązki. Z jakich elementów powinna składać się odzież BHP?

  1. Środki ochrony indywidualnej

To szeroka kategoria obejmująca takie elementy stroju jak: kask, okulary, nauszniki, przyłbica czy też maska. Zadaniem środków ochrony indywidualnej jest zabezpieczenie głowy, oczu, uszu, twarzy i dróg oddechowych, czyli tych części ciała, które są szczególnie narażone na ryzyko urazu podczas wykonywania prac w trudnych warunkach.

Żeby środki ochrony indywidualnej zapewniały odpowiedni stopień ochrony, muszą zostać prawidłowo dobrane. Powinny dobrze przylegać do poszczególnych części ciała, a jednocześnie ich nie uciskać. Muszą też mieć właściwy rozmiar. Wyeliminuje to ryzyko ich zsunięcia się w trakcie pracy.

  1. Kamizelka robocza

Chroni górną część ciała. Powinna dobrze przylegać do ciała, a jednocześnie zapewniać swobodę ruchu. Istotne jest także to, aby była wyposażona w pojemne kieszenie, które umożliwią przechowywanie przyborów i akcesoriów. Kamizelka robocza może również pełnić funkcję ostrzegawczą. Wówczas najczęściej wykonana jest z fluorescencyjnej tkaniny.

  1. Spodnie robocze

Zabezpieczają dolną część ciała. Podobnie jak kamizelka muszą dobrze przylegać do ciała, a jednocześnie nie mogą krępować ruchów. Dlatego tak istotną kwestią jest prawidłowy dobór ich rozmiaru. Często wyposażone są w pojemne kieszenie, dzięki którym pracownik ma pod ręką najważniejsze przybory i narzędzia. Występują w wersji do pasa, jak i w formie funkcjonalnych ogrodniczek, które dzięki szelkom nie zsuwają się z ciała, nawet podczas intensywnych prac.

  1. Kombinezon ochronny

Stanowi odzież BHP 2w1 – zabezpiecza zarówno górną, jak i dolną część ciała. Najczęściej wyposażony jest w długie rękawy, stąd też dobrze sprawdza się w chłodniejsze dni, a także wszędzie tam, gdzie wymagana jest ochrona rąk na całej długości.

  1. Rękawice ochronne

Zabezpieczają dłonie, będące jedną z tych części ciała, które są najbardziej narażone na urazy i szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych. Występują w wielu wariantach i rozmiarach. Bez trudu więc można je dopasować do specyfiki wykonywanych prac i indywidualnych potrzeb.

  1. Obuwie ochronne

Stanowią kolejny ważny element odzieży BHP. Zabezpieczają stopę przed niebezpieczeństwami, a jednocześnie zapewniają jej większą stabilność. Często są wyposażone w antypoślizgową podeszwę i poduszki amortyzujące. Są solidne, trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych, a jednocześnie lekkie. Wszystko to przekłada się na wysoki komfort ich noszenia.

Odpowiednio dobrana odzież BHP skutecznie zabezpiecza ciało przed uszkodzeniami i oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Do jej produkcji wykorzystuje się materiały najwyższej jakości, co gwarantuje jej trwałość, solidność i odporność na uszkodzenia. Nie można jej również odmówić wygody, dzięki czemu nawet wielogodzinne jej użytkowanie nie jest dla pracownika problemem.