O czym należy pamiętać wybierając strój roboczy?


Wykonywanie każdej pracy, a zwłaszcza fizycznej, powinno być poprzedzone oszacowaniem ryzyka związanego z daną czynnością. Zachowanie wszelkich zasad BHP jest absolutnie konieczne i chroni pracowników przed utratą zdrowia, a nawet życia. Jednym z najważniejszych elementów stroju roboczego, oprócz butów i kasku są spodnie. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona ciała przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zapewniają również ochronę termiczną w przypadku pracy na świeżym powietrzu. Spodnie robocze różnią się od siebie nie tylko krojem, ale też materiałem. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wybierania konkretnego modelu?

Jak prawidłowo dopasować spodnie robocze?

Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od warunków pracy. Jest jednak kilka kryteriów, którymi warto się kierować przy wyborze spodni. Na początku warto zwrócić uwagę na materiał, a tak naprawdę jego skład.

  • W wielu przypadkach spodnie robocze są wykonane z bawełny i poliestru w stosunku 35% do 65%. Takie połączenie sprawia, że materiał gwarantuje nie tylko wysoki komfort użytkowania, ale również wytrzymałość.
  • Kolejną kwestią wpływającą na trwałość jest gramatura. Im jest wyższa, tym spodnie są bardziej odporne na przecieranie i innego rodzaju uszkodzenia. Warto także zaznaczyć, że w większości przypadków wysoka gramatura łączy się z większa wagą spodni. Najbardziej polecane modele mają gramaturę powyżej 200 g/m2, która łączy wysoki poziom bezpieczeństwa, trwałość i komfort użytkowania.
  • Wybierając spodnie robocze, nie można zapomnieć o kieszeniach. Niejednokrotnie w trakcie wykonywania obowiązków, niezbędne są drobne elementy typu śrubki, podkładki, nakrętki, gwoździe, wkręty, wkrętaki i wiele innych. Spodnie powinny mieć minimum dwie kieszenie, choć w praktyce okazuje się, że im więcej, tym lepiej. Niektóre wersje mają dodatkowe przegródki w kieszeniach, dzięki czemu umożliwiają segregowanie nawet bardzo małych elementów.
  • Choć spodnie robocze można kupić we wszystkich najpopularniejszych rozmiarach, to wybrane modele mają regulację realizowaną przy pomocy niezwykle elastycznej gumy i szlufek. Dzięki nim, osoba o każdej posturze może idealnie dopasować spodnie do swojej figury.

Na rynku można również znaleźć jeansowe wersje, które są w 100% wykonane z bawełny. Specjalnie wyprofilowany krój sprawia, że są też niezwykle wygodne i mogą być z powodzeniem wykorzystywane w przypadku pracy związanej z częstym ruchem i przemieszaniem się.

Rodzaje spodni roboczych

Warto pamiętać, że w przypadku pracy w bardzo wysokich temperaturach, można z powodzeniem zakładać krótkie spodnie, o ile nie obniża to poziomu bezpieczeństwa. Krótkie modele są wykonane z takich samych materiałów jak spodnie cechujące się standardową długością.

  • Dużą popularnością cieszą się ogrodniczki z szelkami, których długość można regulować w stusunkowo dużym zakresie. Niejednokrotnie w dolnej części znajduje się wszyty pas odblaskowy, zapewniający większe bezpieczeństwo w trudnych warunkach oświetleniowych i w nocy. Ponadto, ogrodniczki zazwyczaj mają duże kieszenie, w których może zmieścić się m.in. kompaktowy miernik, klucze, nożyce, kombinerki, niewielki młotek i inne narzędzia. Co więcej, wybrane modele są wyposażone w dodatkowe wzmocnienia na kolanach, które chronią je przed uszkodzeniami mechanicznymi.
  • Klasyczne spodnie robocze cechują się długością do pasa. To najbardziej uniwersalny element odzieży, który może być wykorzystywany podczas wykonywania różnego rodzaju prac.

Wybierają spodnie, warto również zwrócić uwagę na ich jakość, która bezpośrednio wpływa na żywotność.