Obuwie robocze na okres jesienno-zimowy – jakie wybrać?


Buty robocze, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, muszą być dostosowane do warunków zawodowych i otoczenia przedsiębiorstwa, w którym pracownik wykonuje codzienne czynności. Ze względu na różnorodność branż i uwarunkowań obowiązujących w zakładach pracy, innych butów potrzebują magazynierzy, budowlańcy lub personel medyczny. Zdając sobie sprawę ze zmieniających się warunków atmosferycznych, proponujemy buty przeznaczone na chłodne dni, które są funkcjonalne, a jednocześnie wygodne w codziennym użytkowaniu. Jakimi parametrami muszą się odznaczać?

Podstawowe parametry obuwia roboczego

Oczekiwania i wymagania wobec obuwia roboczego stawiane są w zależności od tego, jaki charakter ma wykonywana w nich praca. Bezpieczeństwo i higiena pracy klasyfikuje buty i ich cechy, nadając im odpowiednie symbole i oznaczenia, takie jak:

  • litera „S” oznacza buty bezpieczne, które są w stanie najskuteczniej ochronić stopę przed siłą nacisku do 15kN, oraz uderzenie do 200J. Ten typ obuwia sprawdza się wśród pracowników hal i magazynów, którzy są narażeni na upadki palet lub ładunków z dużych wysokości;
  • literą „P” oznaczone są buty ochronne, które przyjmują mniejszą siłę nacisku do 1kN i uderzenie do 100J.
  • litera „O” zarezerwowana jest dla butów o najmniejszej klasie odporności na urazy mechaniczne, znanych jako obuwie zawodowe.

Jesień i zima – zmiany w roboczej garderobie

Nie ma wątpliwości, że zakup obuwia roboczego przez pracodawcę musi być inwestycją w jakość, jeśli chce on zapewnić pracownikom komfort podczas wykonywania codziennych obowiązków. Oczywiście ma to przełożenie na efektywność pracy, a tym samym funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Wiedząc o zależności wyboru butów ochronnych, do zmieniających się pór roku, sugeruje się takie pozycje, które sprawdzą się w różnych warunkach. Na jakie parametry warto zwracać uwagę?

  • Podeszwa jest najważniejszym elementem butów i decyduje o funkcjonalności, ale i komforcie noszenia. Jest amortyzatorem wymagającego podłoża, chroni stopę przed zimnem betonu, a dobrze wyprofilowana wkładka zapewnia wygodę podczas użytkowania. Gruba i wytrzymała podeszwa jest izolatorem, który sprawdza się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy warunki są najtrudniejsze. Szczególnie zawody wykonywane na wolnym powietrzu wymagają zaopatrzenia w buty z solidną podeszwą. Śliska i nierówna nawierzchnia, wystające elementy, kałuże lub podmokłe obszary są trudnymi warunkami, z jakimi pracownik musi się mierzyć. Solidna podeszwa, wykonana z wysokiej jakości materiałów pozwala na amortyzację, ochronę i wygodę stopy.
  • Wodoodporna membrana jest szczególnie ważnym elementem podczas jesienno-zimowej słoty, zwłaszcza wśród zawodów wykonywanych na świeżym powietrzu. Pracownicy budowlani lub przemysłowi, którzy przypisane im czynności realizują na placach zewnętrznych, mają ciągły kontakt z mokrym i śliskim podłożem. W przypadku butów o niskiej jakości istnieje duże prawdopodobieństwo, że wilgoć z nawierzchni szybko przemoczy buty, co prowadzi do choroby lub przeziębienia.
  • Ocieplenie jest czynnikiem zapewniającym komfort noszenia. Okres zimowy i związane z nim siarczyste mrozy mogą prowadzić do odmrożenia lub wychłodzenia stóp pracowników, którzy pełnią swoje obowiązki na powietrzu. Spędzając w butach od 8 do 12 godzin dziennie koniecznym jest, aby były one wygodne i ciepłe, zwłaszcza w zimie. Jednocześnie wykonanie butów powinno gwarantować dobre odprowadzenie wilgoci, aby stopa się nie pociła, oraz aby obuwie nie było siedliskiem namnażania grzybów i drobnoustrojów.

Producenci obuwia roboczego w symboliczny sposób oznaczają produkty, podpowiadając pracodawcom, do jakich warunków są one przeznaczone. Jest to duże ułatwienie, na które warto zwracać uwagę, ale ogólna wiedza o tym, jakimi parametrami powinny cechować się dobre buty ochronne, jest równie istotna.