Odzież robocza na lato


Lato jest trudnym okresem dla osób, które na co dzień w pracy muszą korzystać ze specjalnej odzieży. W sytuacji gdy podczas wykonywania obowiązków występuje ryzyko uszkodzenia lub znacznego zabrudzenia prywatnego ubrania, konieczne jest wyposażenie pracownika w strój zastępczy. Odzież robocza może być wskazana również ze względów sanitarnych lub technologicznych. Jej noszenie latem także jest obowiązkowe, niezależnie od panującej temperatury. Aby jednak poprawić komfort i wydajność pracownika, które obniżają się wraz z upałami, należy zadbać o odpowiedni wybór odzieży zmiennej.

Czym powinna wyróżniać się odzież robocza na lato?

Osoby pracujące na budowie są szczególnie narażone na dyskomfort związany z wysoką temperaturą oraz wszystkie skutki silnej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Odzież robocza musi stanowić połączenie praktyczności z wygodą, aby dobrze spełniała swoje funkcje. Czym zatem musi się wyróżniać?

  • Przewiewność – jest to jedna z kluczowych cech, która zagwarantuje pracownikom świeżość. W tym czasie stawiamy na naturalne materiały, takie jak bawełna, które pochłaniają wilgoć i przepuszczają powietrze. W tym przypadku kluczowe są dobrej jakości T-shirty, miłe w dotyku i wytrzymałe.
  • Ochrona przed promieniowaniem – wielogodzinna ekspozycja na słońce bez ochrony może skutkować nie tylko znacznym pogorszeniem wydajności, ale również udarem czy poparzeniem, które są niebezpieczne dla zdrowia pracownika. W tym przypadku jednym z ważniejszych elementów będzie czapka z daszkiem, wyposażona w otwory wentylacyjne. Warto, aby nakrycie głowy było w jasnych kolorach, które lepiej odbijają promienie słoneczne.
  • Wygoda – zbyt mocno dopasowana odzież robocza nie tylko ogranicza ruchy, ale również zwiększa potliwość. W tym czasie najlepiej postawić na luźniejsze wersje ubrań, które zapewnią pracownikom pełną swobodę. Jednocześnie nie mogą one osuwać się podczas schylania czy kucania.
  • Funkcjonalność – pomimo tego, że nosimy krótsze ubrania, powinny one jednak nadal spełniać swoje praktyczne funkcje. Wyposażając pracowników w poszczególne elementy stroju, należy zwrócić uwagę czy mają wystarczającą liczbę pojemnych kieszeni, w których będzie można zmieścić różnego rodzaju narzędzia używane na co dzień na stanowisku pracy.

Letnia odzież robocza – podstawowe elementy

Znając już najważniejsze cechy odzieży roboczej na lato, warto zastanowić się nad tym, co konkretnie powinno wchodzić w jej skład. Ostatecznie wiele zależy od charakteru samej pracy i nie wszystkie elementy będą odpowiednie na każdym stanowisku.

  • Spodenki robocze – doskonale sprawdzają się w okresie letnim, stanowiąc krótszą wersję klasycznych roboczych spodni. Najczęściej są wykonane z tego samego materiału i wyposażone w liczne kieszenie. Jeśli tylko warunki pracy na to pozwalają, spodenki zdecydowanie wpłyną na poprawę komfortu pracowników.
  • Obuwie ochronne – buty noszone w okresie letnim powinny być wyposażone w perforacje i odpowiednie wkładki. Dzięki temu zostanie ograniczone pocenie się stóp, mogące być przyczyną różnych chorób skóry. Jeśli jest to możliwe, warto postawić na robocze sandały. Latem najlepszym wyborem będą modele skórzane, które zapewniają dobrą wentylację, a jednocześnie skutecznie chronią i wyróżniają się wytrzymałością.
  • Koszulka – w wielu przypadkach wystarczający jest zwykły bawełniany T-shirt, jeśli jednak jest to konieczne, należy wyposażyć pracownika w bardziej specjalistyczną odzież, która zapewnia wysoki komfort termiczny.
  • Ochrona głowy – jak zostało już wspomniane, doskonale sprawdzi się zwykła czapka z daszkiem, wykonana z bawełny z zapięciem z tyłu.

Odzież robocza stanowi także dobry sposób na zbudowanie profesjonalnego wizerunku danej firmy oraz sprawdzi się jako nośnik materiałów reklamowych. Jej wysoka jakość przełoży więc nie tylko na zadowolenie pracowników, ale również może przynieść korzyści pracodawcy.